|   |   | 

VR – jak zacząć programować i czy warto?

Virtual Reality (VR) jest to określenie na wirtualną rzeczywistość  – a więc wytworzone przez komputer symulowane środowisko, w którym możemy się znaleźć z pomocą specjalnych okularów. 

Pomimo początkowej popularności jako innowacyjna technologia, VR’owi nie udało się (jeszcze) podbić rynku. Stało się tak z kilku powodów, głównym z nich jest, jakże by inaczej, cena zestawu. Za same okulary wysokiej klasy, takie jak Oculus Rift musimy zapłacić ok. 2000 złotych, tańsze modele są w granicach 1000 jednak często nie dają one tak potężnych wrażeń jakich byśmy chcieli. 

Można także użyć tańszego zamiennika czyli np. „Google cardboard”, gdzie okulary VR tworzymy z użyciem własnego telefonu jednak dalej wrażenia nie będą zachwycające. 

Dla optymalnego efektu, oprócz samych gogli będziemy potrzebowali odpowiedniego sprzętu audio, który pozwoli w pełni przenieść się do wirtualnej rzeczywistości.

Ponadto, do obsługi gier i aplikacji VR potrzeba naprawdę mocnego sprzętu komputerowego, który oczywiście sporo kosztuje. 

Wirtualna Rzeczywistość znalazła, oprócz gier, zastosowanie dziedzinach, takich jak:

  • Szkolenia militarne – wojsko używa  jej do symulowania lotów, pól bitewynch, treningów medycznych oraz prowadzenia pojazdów w niebezpiecznych warunkach. Dzięki wykorzystaniu VR’u do takich celów, można uniknąc realnych niebezpieczeństw oraz zmniejszyć koszty szkolenia.
  • Sport – pomaga zawodnikom w mierzeniu swoich osiągnięć oraz analizie ich techniki.
  • Zdrowie psychiczne – sprzęt VR używany jest przez psychologów do terapii np. weteranów wojennych

Jeśli jednak zdecydujesz że chcesz pójść w kierunku programowania Wirtualnej Rzeczywistości, może to być naprawdę interesująca i satysfakcjonująca ścieżka kariery, a wiedza której się nauczysz przyda się w praktycznie każdej innej gałęzi programowania.

Jak zacząć

Pierwszym krokiem będzie określenie na jakim silniku chcesz pracować – tutaj należy odpowiedzieć sobie na dwa pytania:

  1. Jaki jest mój poziom zaawansowania?
  2. W jakim języku najbardziej lubię programować?

Dla początkujacych programistów najlepszym wyborem będzie Unity – jest to przyjazny silnik, nie wymaga mocnego sprzętu i jest to najlepszy wybór dla tej grupy. Posiada ono rozbudowane GUI (graphical user interface) oraz szereg innych pomocy do szybkiej budowy aplikacji graficznych. Dodatkowym atutem Unity jest obszerna baza użytkowników – jest to obecnie najpopularniejszy silnik graficzny. W Unity piszemy w języku C#.

Bardziej doświadczeni programiści mogą wybrać inny, również bardzo popularny silnik graficzny – Unreal Engine. Jest on, tak jak Unity, darmowy*, wymaga jednak mocnejszego sprzętu komputerowego – za to dzięki niemu szybciej można stworzyć naprawdę imponujące aplikacje graficzne. W „unrealu” programuje się w C++ bądź na tzw. Blueprintach*.

Najeży też określić jakie gry chcemy robić – jak można się domyślić po wymaganiach sprzętowych, Unity w porównaniu do Unreala jest znacznie częsciej używane do małych produkcji oraz gier mobilnych, kiedy to ten drugi silnik jest popularniejszy przy dużych grach AAA oraz, ogólnie rzecz biorąc, przy rozbudowanych i wymagających produkcjach.

Oprócz powyższych, istnieje jeszcze wiele darmowych silników graficznych, jednakże to Unity i Unreal są najpopularniejsze i posiadają najwięcej materiałów do nauki. Tym samym mają też największą bazę użytkowników, których to można pytać o rady oraz, w razie jakichś problemów, prosić o pomoc.

Skąd wziąć materiały do nauki

W internecie znajdziecie mnóstwo darmowych kursów, poczynając od YouTube a kończąc na platformach jak edx.org, którą to prawdopodobnie jest najlepszym wyborem z racji na darmowe (w większości) materiały, tworzone przez profesorów najbardziej prestiżowych uczelni na świecie.

Wspracie w nauce znajdziemy też na licznych forach i grupach internetowych.

Będąc zaopatrzonym w odpowiednie źródła wiedzy, pozostaje znaleźć kilka wolnych godzin, usiąść przy biurku i zacząć pisać swoją pierwszą aplikację. Baw się, eksperymentuj, pisz kod i twórz – ta branża ma wciąż naprawdę wiele do odkrycia!

Pierwsza praca w VR

Rynek pracy w VR jest stosunkowo mały (szczególnie w Polsce), nie znaczy to jednak że trudniej jest ją znaleźć – jak w każdej niszy, z mniejszą ilością ofert pracy wiąże się też mniejsza konkurencja. 

Pracy warto szukać chociażby na grupach na facebooku, które w przypadku Polski są liczne i bardzo popularne.

W znalezieniu jej pomoże z kolei rozbudowane portfolio – w przypadku pracy dla juniora, projekty które umieszczasz na np. GitHubie będą dla rekrutera źródłem informacji na temat umiejętności jakie posiadasz oraz technologii, jakie poznałeś budując swoje aplikacje.

Opowiadając na początkowe pytanie – pomimo że gry VR to jedynie mały procent wszystkich gier na konsole i PC, jest on ciągle rozwijany i dalej ma szansę stać się bardzo popularny – więc jeśli jest to coś co czujesz i czego chciałbyś się nauczyć, wtedy odpowiedzią jest: zdecydowanie warto.

*całkowicie darmowy do użytku prywatnego, w przypadku użytkowania komercyjnego obowiązują zasady określone w regulaminie danego silnika

**blueprinty to graficzny język skryptowy, pozwalający pisać kod „obrazkowo”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *