|   | 

Trzy cechy „zwinnego” inżyniera oprogramowania

Na co warto zwracać uwagę rekrutując programistę do projektów Agile’owych? 

Choć znajomość konkretnych technologii oraz języków programowania to podstawowy czynnik doboru kandydatów do projektów, warto pamiętać, że praca w metodykach zwinnych nie dla wszystkich programistów jest komfortowa. Wszystko zależy od doświadczenia kandydata i metodologii w jakich pracował dotychczas. Na co więc, oprócz umiejętności technicznych warto zwracać uwagę rekrutując programistę do pracy w projektach Agile’owych czy Scrumowych? 

Kreatywność oraz pro aktywność

Idealny członek zespołu Scramowego jest otwarty na samodzielne zgłębiane różnych zagadnień i aktywne wychodzenie naprzeciw zbieranym wymaganiom biznesowym z proponowanymi rozwiązaniami implementacyjnymi. Nierzadko programiści z doświadczeniem w metodykach kaskadowych wymagają od analityków IT dokładnych specyfikacji oprogramowania. W Scrumie analityk pomaga dospecyfikować wymagania ale odpowiedzialność za dobór metod i technik wdrożenia poszczególnych funkcjonalności ponosi sam inżynier. To inżynier zna swoją pracę najlepiej więc może proponować rozwiązania i wychodzić naprzeciw wymaganiom. Taka kreatywność i chęć wejścia „w buty” analityków jest bardzo pożądana. 

W ostatnio realizowanym przeze mnie projekcie Scrumowym z uwagi na bardzo późno wykryty brak możliwości podpięcia pod istotną bazę danych programiści  sami wpadli na pomysł, aby zescrapować sieć w poszukiwaniu danych, a bazę zahostować po stronie projektu. Właśnie takie zachowania i pomysły są pożądane. 

Otwartość na zmianę 

W metodykach zwinnych, po zdeterminowaniu ustaleniu kluczowych zmiennych (takich jak „definition of done”, „definition of ready” itp.) projekt zakłada, że zmiany są stałą. Oznacza to, że raz zaimplementowana funkcjonalność może zmienić swój kształt, a programista będzie musiał pogodzić się z kolejnymi przeróbkami tego samego. Taki proces może nawet mieć miejsce wielokrotnie, więc rekrutując do projektu Agile’owego warto mieć na uwadze fakt, czy kandydat jest odpowiednio nastawiony do pracy w takich warunkach i zmotywowany do pracy, która zakłada, że „rework” jest stałą. 

Świadomość biznesowa (produktowa)

Jedną z ogromnych przewag metodyk Agilowych jest opisane w punkcie pierwszym powyżej, założenie o zaangażowaniu programisty w wytwarzany software. Oznacza to, że kandydat na takie stanowisko powinien posiadać również zmysł biznesowy. Warto by zatrudniania osoba była analityczna, zadawała odpowiednie pytania o istotę oprogramowania, rozumiała do czego naprawdę potrzebny jest program, który buduje i jakie są potrzeby użytkowników tego programu. Ostatecznie bowiem również programista, a nie tylko Product Owner, zaangażowany jest w kształt systemu. Im wyższa świadomość produktowo-biznesowa u programisty tym większe szanse, że budowany produkt odniesie rynkowy sukces. 

Kasia Urbaniak – Buduję produkty IT, które są przyjmowane z entuzjazmem na rynku. Mam za sobą kilka lat pracy w metodykach zwinnych w rolach Product Ownera, Agile Coach’a, Scrum Mastera, Analityka Biznesowego oraz Agile PMa w wielu branżach. Obecnie pracuję na projekcie „Big data” w Paryżu. Wcześniej realizowałam innowacyjne projekty w Hongkongu, Makau oraz w Polsce. 

Opublikowano w IT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *