| 

Skuteczny employer branding zaczyna się od dobrej rekrutacji – direct search w branży IT.


Współczesny rynek pracy to rynek Kandydata. Działania rekrutacyjne skoncentrowane wokół tradycyjnych metod pozyskiwania pracowników, jak ogłoszenia rekrutacyjne nie przynoszą skutku. Trend ten zauważalny jest przede wszystkim w branży IT, która wyróżnia się największym odsetkiem Kandydatów pasywnych.

Branża IT a rynek pracy

IT można zaliczyć do top 5 najszybciej rozwijających się branż na światowym oraz polskim rynku. Zauważalny jest bardzo duży rozwój nowych rozwiązań technologicznych, powstaje coraz więcej firm specjalizujących się w dostarczaniu usług z zakresu IT. Potrzeba rekrutacji wykwalifikowanych specjalistów wzrasta w zawrotnym tempie. Deficyt pracowników jest tutaj z roku na rok coraz bardziej odczuwalny. Co za tym idzie, każdy Developer, Administrator, Ekspert od Baz Danych, Kierownik IT, etc. są na wagę złota. Średnia liczba ofert pracy, jaką otrzymał specjalista IT w 2018 roku wyniosła 17 propozycji wzięcia udziału w procesie rekrutacji*.

Candidate experience i rekrutacja – punkty styczne

Stale zwiększający się odsetek Kandydatów pasywnych bezpośrednio łączy się z istotnym trendem na rynku pracy, jakim jest candidate experience (CX), czyli wizerunek pracodawcy zbudowany w ramach prowadzonych działań employer brandigowych – budowania marki pracodawcy. Bardzo ważne jest zatem, żeby podejmowane działania rekrutacyjne były przemyślane i spersonalizowane, szczególnie podczas wykorzystania metody pozyskiwania Kandydatów pasywnych, jaką jest direct search (DS). Proces rekrutacyjny prowadzony zgodnie z dobrymi praktykami wpływa na pozytywny odbiór firmy jako pracodawcy. Rekruter, jego styl komunikacji z Kandydatem to wizytówka pracodawcy.

Direct search w pozyskiwaniu Kandydatów pasywnych

Direct search to nic innego jak metoda bezpośredniego dotarcia do Kandydata pasywnego, nawiązanie z nim komunikacji, przedstawienie i „sprzedanie” oferty pracy, jak i samej firmy / pracodawcy. Skuteczny rekruter podejmując działania direct search i rozpoczynając określony proces rekrutacyjny w pierwszym etapie opracowuje strategię, zapoznaje się z branżą i pracodawcą, określa cechy wyróżniające go na rynku pracy i stanowiące o jego konkurencyjności, dokładnie poznaje oczekiwania stawiane pracownikowi na poszukiwanym stanowisku, miejsce w strukturze organizacji, znajomość narzędzi, kompetencje miękkie i twarde.

LinkedIN najpopularniejszym serwisem społecznościowym na rynku pracy

Najbardziej popularnym, chociaż nie jedynym i to warto zapamiętać, portalem pozwalających na zapoznanie się z profilami zawodowymi potencjalnych Kandydatów jest uruchomiony w 2003 roku portal społecznościowy LinkedIN. W 2017 roku serwis ten został odwiedzony przez ponad 2 miliony użytkowników z Polski (co 13 użytkownik sieci)**. Dla headhuntera LinkedIN może być bardzo dobrym miejscem poznania Kandydata jeszcze przed nawiązaniem bezpośredniego kontaktu, o ile prawidłowo i efektywnie korzysta się z możliwości tego narzędzia. Wykształcenie, potwierdzone przez innych kompetencje, rekomendacje, historia zawodowa, etc. to informacje, które bardzo często mamy dostępne na „wyciągnięcie ręki” i które pozwalają nam dostosować styl komunikacji do konkretnego specjalisty, a co za tym idzie szybciej osiągnąć zamierzony efekt rekrutacyjny, czyli zatrudnienie.

Spersonalizowana komunikacja to podstawa

W odniesieniu do efektywnego pozyskiwania Kandydatów pasywnych oraz skutecznych działań employer branding bardzo ważne jest, żeby nie działać automatycznie podczas nawiązywania relacji. Wysyłanie wiadomości typu „Kopiuj – Wklej” nie przynosi żadnego efektu, ewentualnie negatywny rezultat. Każda wiadomość powinna być spersonalizowana do odbiorcy. Analizując dokładnie profil danej osoby można dostosować styl i treść komunikacji, ale co również ważne, szczególnie w branży IT, nie wysyłać nietrafionej oferty pracy, niedostosowanej do oczekiwań czy doświadczenia zawodowego specjalisty. Takie działanie znacząco przyśpiesza proces pozyskiwania idealnego Kandydata oraz pozwala osiągnąć sukces rekrutacji.

Rekrutacja – o tym się mówi w sieci

Pozytywne, jak i negatywne wrażenia Kandydata wyniesione z kontaktu z rekruterem mają wpływ na wizerunek pracodawcy. Współczesny Kandydat bardzo często dzieli się swoimi przeżyciami i odczuciami z innymi na forum publicznym. Opowiada, jak wyglądał kontakt podczas procesu rekrutacji, jakiego rodzaju otrzymał wiadomość z zaproszeniem do rekrutacji, czy dostał feedback oraz w jakiej formie. Tutaj pojawia się zjawisko „zamkniętego koła”, ponieważ dobre i złe opinie o pracodawcy, prowadzonym procesie rekrutacji przez daną firmę, czy samym rekruterze mają kluczowe znaczenie dla efektywności przyszłych działań HR.

Obecnie na rynku pracy mamy do czynienia z permanentnym wzrostem Kandydatów pasywnych, co determinuje podejmowanie zaawansowanych działań rekrutacyjnych, w tym między innymi direct search. Efektywnie i zgodnie z dobrymi praktykami realizowana rekrutacja wpływa na pozytywny odbiór marki pracodawcy. Jest to system naczyń połączonych, o czym współczesny specjalista w dziedzinie HR nie powinien nigdy zapominać.

*Badanie Antal ”Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy” przeprowadzone było metodą CAWI w terminie 14.03-7.05. 2018 roku.
**Badanie Gemius/PBI kwiecień 2017.


Opublikowano w HR

One thought on “Skuteczny employer branding zaczyna się od dobrej rekrutacji – direct search w branży IT.

  1. Hello. I have checked your jobsforgeek.com and i see you’ve got some duplicate content
    so probably it is the reason that you don’t rank high in google.
    But you can fix this issue fast. There is a tool that creates articles like human, just search in google:
    miftolo’s tools

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *