|   |   | 

Rekrutacja Junior Tester – jak się do tego zabrać?

W tym rozdziale znajdziesz ważne informacje, które mogą być przydatne w przygotowaniu do procesu rekrutacji. Przede wszystkim chciałbym Cię przekonać, że warto podejść do tego zagadnienia jak najbardziej kompleksowo. W końcu ma to zdecydować o rozpoczęciu nowej kariery. Teraz pewnie zastanawiasz się, co mam na myśli przez „kompleksowe podejście”. Już tłumaczę. 

Proces nauki testowania lub tym bardziej przekwalifikowania z innego zawodu z pewnością będzie trwał kilka tygodni lub raczej kilka miesięcy. Wykorzystaj ten okres, pamiętając, co jest na jego końcu. A na końcu czai się rekrutacja, która może otworzyć Ci drzwi do pracy i dalszego rozwoju w zawodzie testera. Mając to na uwadze, kolekcjonuj swoje osiągnięcia i dokumentuj to w sposób, który możesz wykorzystać w CV. 

Trzeba to sobie jasno powiedzieć – wiedza teoretyczna czy sam certyfikat ISTQB to zdecydowanie za mało. Konkurencja, zwłaszcza na stanowiska juniorskie, jest spora i warto mieć jakiś atut, którym przekonasz do siebie osoby, które będą przeglądać Twoją aplikację. Jeśli masz taką możliwość, to spróbuj załapać się na staż lub praktyki w jakiejś firmie, co da konkretny wpis w CV. Jeśli nie odpowiada Ci takie rozwiązanie, poszukaj projektów, w które możesz się zaangażować za darmo, tylko po to, by zdobyć praktyczne doświadczenie. W tej książce oraz na moim blogu znajdziesz też sporo zadań. Bardzo zachęcam Cię do ich wykonania. Udokumentowanie ich w odpowiedni sposób może wpłynąć na zaproszenie Cię na rozmowę i dalszy proces rekrutacji. Udział w crowdtesting czy realizacja zadań z Mr Buggym, czego wynikiem będzie raport ze zgłoszonymi błędami, lista test casów, raport czy plan testów, będą działały na Twoją korzyść. Przede wszystkim pokażą Twoje zaangażowanie i umiejętność odnajdywania wyjścia z sytuacji mimo braku komercyjnego doświadczenia. 

Zadbaj też o widoczność w internecie. Tutaj polecam założenie profilu na LinkedIn. Jakiś czas temu mówiło się, że jak Cię nie ma na Facebooku, to jakbyś nie żył. Podobnie jest z LinkedIn i życiem zawodowym. Stwórz profil i dokumentuj swoje dokonania, o których pisałem powyżej. Przydaje się też budowanie sieci znajomości. Kiedy będziesz gotowy do udziału w rekrutacji, wykorzystaj ten kanał to poinformowania swojej sieci. W ten sposób możesz dostać namiary na firmy, które aktualnie szukają osób na stanowiska juniorskie. Dołącz też do grup na Facebooku związanych z tematyką testowania. To jest dobre źródło wiedzy, ale i cennych informacji na temat ofert rekrutacyjnych. 

Obserwuj i analizuj ogłoszenia o pracę. Już w trakcie okresu nauki zbieraj informacje o firmach, które poszukują juniorów, a także na temat wymagań, jakie pojawiają się w ogłoszeniach. Z jednej strony będzie to dla Ciebie podpowiedź pod kątem nauki kolejnych obszarów. Zwykle znajdziesz tam też informacje na temat narzędzi – może warto się z nimi zapoznać? Z drugiej strony posiadanie listy firm, które są zainteresowane pozyskaniem juniorów, będzie przydatne, gdy już będziesz gotowy do rozpoczęcia rozsyłania swojej aplikacji. W tym okresie lista aktywnych ogłoszeń może być mniejsza. Można się wtedy odezwać bezpośrednio do firm z uprzednio przygotowanej listy. Czasami może okazać się, 

że ogłoszenia jeszcze nie wystawili, ale właśnie się do tego przymierzają. Trzymaj rękę na pulsie, by zwiększyć swoje szanse. 

We wcześniejszych rozdziałach pisałem o meetupach i konferencjach. Uważam, że uczestnictwo w tych wydarzeniach daje możliwość do poszerzania sieci kontaktów, które później mogą być bardzo pomocne. Na konferencjach pojawi się też sporo firm z ofertami pracy. Jest to dobra okazja, żeby się z nimi zapoznać i dowiedzieć czegoś więcej. Podobnie jest też z dniami otwartymi – sporo firm organizuje takie eventy. Warto się tam pokazać, popytać o nurtujące rzeczy. Kiedy złożysz aplikację do tej firmy, to już ktoś może Cię kojarzyć. Kontakty przydają się także do jeszcze jednej ważnej rzeczy, która w IT działa niezwykle prężnie. Chodzi o polecenia. Spora część firm woli zatrudniać osoby, które są polecane przez pracowników, bo wierzą, że takie osoby mogą lepiej pasować do organizacji. Bo przecież nikt by nie polecił osoby, z którą nie chciałby pracować. Można się zastanawiać, czy to działa, jeśli za takim procesem stoi kasa, która wpłynie na konto osoby, która poleciła kogoś i został on zatrudniony. Ale to już inna historia. 

Jak przygotować CV? 

CV jest pierwszą rzeczą związaną z Tobą, którą zobaczy potencjalny pracodawca. Warto więc zadbać o to, żeby zawierało ważne informacje i było przekonujące. Może to oczywiste, ale zadbaj o to, by nie było w nim błędów. W końcu aplikujesz na stanowisko, na którym to Ty będziesz błędów szukał. Nie dostarczaj dokumentu kiepskiej jakości, bo to może o Tobie źle świadczyć przy aplikowaniu na taką pozycję. Zadbaj też o jego zwięzłość. Dobrze jeśli całość zajmuje 1-2 strony. 

Skup się na tym, żeby CV było odpowiedzią na ogłoszenie. Nie zawsze ten sam dokument sprawdzi się w każdym przypadku. Zwróć na to uwagę. Nie ubarwiaj i nie dodawaj informacji o rzeczach, których nie robiłeś. To wyjdzie w trakcie rozmowy i zrobi kiepskie wrażenie na rekruterach. Lepiej ich czymś zaskoczyć niż rozczarować. Tak jak wspomniałem wcześniej, warto załączyć informację o tym, co zrobiłeś – może być w postaci linku do dokumentu lub repozytorium, żeby nie wydłużać CV. Takie dodatkowe informacje mogą przesądzić o tym, czy zostaniesz zaproszony na dalszy etap rekrutacji, czy nie. 

Rozmowa rekrutacyjna 

Znowu odwołam się do banału, ale uważam że to bardzo ważne. Tak jak wspomniałem przy CV, że nie warto bajerować, bo to szybko wyjdzie, tak samo jest na rozmowie. Jeśli czegoś nie wiesz, to się do tego przyznaj. Rekrutowałem wiele osób i wiem, że przeciąganie i granie na czas nie robi dobrego wrażenia na rekruterach. Proponuję jednak zastanowić się nad pytaniem, na które nie znasz odpowiedzi (bo może nie masz doświadczenia) i spróbować wybrnąć z sytuacji, obracając ją na swoją korzyść. 

Co mam na myśli? Jak dostaniesz pytanie na temat planu testów (jak go przygotować, jakie elementy zawiera itp.), a nie masz o tym pojęcia, to myślę, że po pierwsze należy się do tego przyznać. Na tym jednak nie skończyłbym wypowiedzi. Możesz dodać, co byś zrobił, jeśli dostałbyś zadanie polegające na przygotowaniu planu testów, np. że poszukałbyś w necie (wujek Google na pewno podpowie, jak to się robi), zapytałbyś kogoś ze znajomych, kogoś bardziej doświadczonego, przegadałbyś temat z liderem, który mógłby coś 

podpowiedzieć. To, na to co często zwracam uwagę podczas rozmowy, to sposób myślenia kandydata i podejście do rozwiązywania problemów. W pracy często będziesz spotykał się z rzeczami, których wcześniej nie robiłeś. Tak będzie w szczególności na pozycji juniora. Szukanie rozwiązań, rzucanie pomysłów to już duży plus w porównaniu ze zwykłym „nie”. 

Wykorzystaj rozmowę rekrutacyjną, by uzyskać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Pamiętaj, ta rozmowa jest także dla Ciebie. Jest to dobra okazja, żeby dowiedzieć się czegoś na temat procesów, pracy w zespole, projektów, technologii czy zadań, jakie stoją przed testerami w danej organizacji. 

Po rozmowie 

Może się zdarzyć, że mimo usilnych starań dostaniesz odmowną decyzję. Spróbuj się wtedy dowiedzieć, co poszło nie tak – po prostu poproś o informację zwrotną po rozmowie. Część z firm ma to w zwyczaju bez proszenia. Niektóre jednak wciąż nie. Taka informacja może być cenna w dalszej nauce. Może Ci wskazać obszary do dalszej pracy. Oczywiście w innych firmach mogą mieć inne zdanie, bo dla nich będzie ważne coś innego. Tak czy owak warto tę informację zdobyć. To od Ciebie będzie zależało to, co z tym później zrobisz. 


Powyższy fragment pochodzi z książki „Pasja Testowania” autorstwa Krzysztofa Jadczyka https://bugfreeblog.com/pasja-testowania/

W ramach akcji #zostanwdomu ebook można dostać obecnie w promocyjnej cenie. Więcej szczegółów pod linkiem: https://www.facebook.com/bugfreesoftwaretesting/posts/885859695160556

Opublikowano w HR, IT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *