Jak zostać super gwiazdą SEO: poznaj podstawowe wytyczne

Rozwój technologii otwiera przed nami nowe możliwości, ale i stawia kolejne wyzwania. Nie inaczej jest z marketingiem w internecie – czy raczej, ze w względu na wiodącą rolę tego medium, z marketingiem w ogóle. Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów od coraz to nowych zagadnień, które z czasem stają się odrębnymi, bardzo obszernymi dziedzinami – jak ma to właśnie miejsce z SEO. Jakie umiejętności są niezbędne, by skutecznie walczyć o dobre lokaty w Google? Jak je posiąść? 

SEO to już nie jest atut. To konieczność, jeśli chcemy sprostać konkurencji 

Ogromnej roli, jaką odgrywa dziś wyszukiwarka Google, od wielu lat trudno nie zauważyć – nim się obejrzeliśmy, zaczęła ona nam służyć w najrozmaitszych codziennych zadaniach. Jednocześnie stała się więc wymarzonym wprost narzędziem marketingowym pozwalającym objąć niezliczone rzesze potencjalnych klientów. To także żadne odkrycie – kto tego nie zauważył, ten nie istnieje w sieci. Zadbanie o SEO nie daje już zatem istotnego atutu w zakresie promocji w internecie. Dziś, gdy jest to nasza podstawowa przestrzeń komunikacji, w której o uwagę milionów konsumentów walczą coraz liczniejsi rywale, jest to nieodzowne. Dlatego też umiejętności w tym zakresie są cenione coraz bardziej i warto je zdobywać. Choć rozległość tej dziedziny sprawia, że droga do miana specjalisty jest bardzo długa, to użyteczne kompetencje zdobędziemy bardzo szybko. Trudno dziś skutecznie prowadzić jakąkolwiek działalność nie docierając do odbiorców w 

internecie. Widza ta będzie zatem przydatna przedsiębiorcom i osobom zajmującym się marketingiem w każdej branży. Jeśli nie po to, aby samemu zająć się przynajmniej niektórymi pracami to po to, by móc ocenić propozycje zewnętrznych kontrahentów. Na rynku funkcjonuje dziś wszak dużo agencji oferujących usługi SEM, jednak ich poziom jest bardzo zróżnicowany. Rozumiejąc, co zawierają poszczególne pakiety i jak wygląda realizacja, dużo łatwiej dokonać dobrego wyboru, a także weryfikować wykonanie prac. A zatem, nie zwlekajmy! 

Praktyka jest kluczowa, jednak wszystko zaczyna się od teorii 

Jednym z często podnoszonych przy różnych okazjach aspektów jest zmienność wiedzy, jaką muszą opanowywać specjaliści SEO. Jest to oczywiście w pewnym zakresie prawda. Wynika to nieustannej pogoni twórców Google za utrzymaniem i podniesieniem jakości zwracanych użytkownikom wyszukiwarki wyników, czemu służą uzupełniane i doskonalone algorytmy. Istnieje jednak pewien zasób wiedzy stanowiącej uniwersalne podstawy – to za mało, by świadczyć usługi na najwyższym poziomie, jednak czas poświęcony na jej przyswojenie z pewnością nie będzie zasługiwał na miano straconego! Pracy będzie sporo, zwłaszcza, jeśli zagadnienia związane z budową stron internetowych do tej pory nie znajdowały się w najściślejszym kręgu naszych zainteresowań. Musimy je tymczasem poznać bardzo dobrze. Na poziomie podstawowym/średnim specjalista SEO powinien: 

• Wykazywać się podstawowym zrozumieniem technologii webowych ( HTML 5 + CSS, PHP/JavaScript/Python. ) 

• Wiedzieć jak działa sieć komputerowa, 

• Wiedzieć co to jest www, czym jest adres URL i z jakich składa się części, 

• Wiedzieć co to jest HTTP / HTTPS / HTTP2, 

• Wiedzieć co to jest PageRank, 

• Znać blokujące dyrektywy dla robotów w robots.txt, 

• Znać imiona i nazwiska założycieli Google’a, a najlepiej ważniejszych dla branży Googlersów, szczególnie tych, reprezentujących interesy koncernu w Polsce, 

• Wiedzieć co to jest serwer pośredniczący (proxy), 

• Znać statusy odpowiedzi serwera i umieć je śledzić 

• Nauczyć się zaawansowanych operatorów wyszukiwania. Bardzo ważne, bez tego nie będziesz prawdziwym wyszukiwaczem, a dla starych wyjadaczy będziesz obiektem kpin i żartów, 

• Przerobić cały słowniczek SEO, by znać i rozumieć takie pojęcia jak zkanonikalizowany, przekierowanie, dyrektywy dla robotów, indeksacja, crawl budget, etc. 

• Rozumieć jakie działania grożą karą od Google’a i rozumieć różnice między karami, 

• Wiedzieć co to jest DNS, 

• Umieć wymienić oraz wyjaśnić działanie przynajmniej dziesięciu najważniejszych aktualizacji algorytmu Google’a, 

• Umieć wymienić czynniki rankingowe Google’a 

• Ukończyć kursy Google’a – od Google Analytics po Google Ads 

• Wiedzieć jak obliczane są poszczególne metryki Google Analytics (ważne), 

• Rozumieć motywacje stojące za wpisywanymi w wyszukiwarkę słowami kluczowymi, 

• Znać oficjalne wytyczne Google’a i umieć czytać między wierszami (lata praktyki, Paaanie), 

• Znać sposoby na przyśpieszenie strony, 

• Znać podstawowe zasady link buildingu, 

• Znać dane strukturalne oraz umieć dopasować je do konkretnej strony, 

• Wymienić branżowe blogi, takie MOZ, Ahrefs, Search Engine Journal, Search Engine Land, SemRush. Enumeracja nie wystarczy. Należy je czytać. 

• Sprawnie poruszać się po najpopularniejszych CMSach i skryptach sklepów internetowych. 

• Excel i/lub Google Sheets. Arkusze to dla większości specjalistów SEO podstawowe narzędzie pracy. 

• Obsługa narzędzi. Im więcej tym lepiej, z bardziej znanych mozemy wymienić: Ahrefs, Screaming Frog SemStorm, Clusteric, Google Analytics, Google Search Console, Planer słów kluczowych, Senuto. Narzędzi jest znacznie więcej, warto znać też równego rodzaju wtyczki do Chrome’a. 

Podobnych kwestii technicznych jest więcej, jednak na nich sprawa się nie kończy. Dobrze jest znać także… personalia. Chodzi o kluczowe osoby w branży, w tym najważniejszych specjalistów, których działalność warto śledzić, podobnie jak szereg wartościowych blogów. Trzeba m.in. też wiedzieć coś o postępowaniu internauty i oczekiwaniach towarzyszących stosowaniu konkretnych fraz. Jest to zasób wiedzy, który z pewnością bardzo długo nie przestanie być aktualny – z pewnością nie przeminie póki istnieć będzie obecna postać wyszukiwarki. 

Przejdź do działania i stawiaj sobie ambitne cele, a umiejętności przyjdą z czasem 

Solidny fundament wiedzy bez przeszkód możemy zbudować sobie sami i wcale nie trzeba za każdym razem obawiać się, czy blogowe wpisy specjalistów sprzed trzech czy czterech lat pozostają aktualne. Koniec końców jednak, najważniejszym etapem jest praktyka. Warto pozyskać domenę, by bezpośrednio weryfikować poszczególne teoretyczne zagadnienia. Prawdziwym specjalistą stać się możemy osiągając konkretne cele marketingowe dla faktycznych klientów i mierząc się przy tym z realnymi przeszkodami. Aby rozpocząć drogę rozwoju zawodowego w tym kierunku warto więc dołączyć do profesjonalnego zespołu i cierpliwie doskonalić się u boku doświadczonych fachowców. Rynkowe zapotrzebowanie na ludzi posiadających szerokie kompetencje w tym zakresie sprawia, że jeśli tylko dostatecznie angażujemy się w swoją pracę z pewnością każdy etap naszych postępów zostanie dostrzeżony i doceniony. Co dalej? Rozwój specjalisty SEO nie kończy się nigdy. Trzeba sprostać kolejnym nowym wytycznym Google’a, co wymaga praktyki i umiejętności wyczytywania pewnych rzeczy między wierszami. Drugim wyzwaniem jest po prostu fakt rosnącej konkurencji w wyścigu o zyskowne miejsca w wynikach wyszukiwania. Tutaj nie wystarczy być dobrym – trzeba być lepszym niż inni! 

Artykuł napisany przez Specjalistę z firmy AFTERWEB 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *