| 

Jak znaleźć pierwszą pracę w IT

Skuszony wizją wysokich zarobków oraz ciekawej pracy postanowiłeś podążyć za wszechobecnym trendem i zainteresować się pracą w branży IT? Świetny pomysł! Jednak nieraz okazuje się, że znalezienie pracy w IT jest nieco trudniejsze, niż mogłoby się z początku wydawać. Mimo wszystko, nie ma co się poddawać! Przedstawiamy krótki instruktaż jak wkręcić się w ten niezwykły świat!

Po pierwsze – uzbrój się w dobre CV

Dobrze napisane CV to podstawa aplikacji na jakiekolwiek stanowisko. Dlatego też warto zadbać o to, jak jest ono napisane – jest to przecież Twoja wizytówka, szansa na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia na rekruterze. Nie masz pojęcia jak się za to zabrać? Spokojnie! O tym, jak napisać dobre CV przeczytać możesz tutaj

Gdzie szukać pracy w IT?

Pierwszym miejscem, do którego warto zajrzeć, są różnego rodzaju portale z ofertami pracy IT – takie jak nasz! W internecie jest wiele takich stron, zamieszczających oferty pracy – zarówno ogólne, jak i te bardziej sprofilowane. Warto przejrzeć wiele różnych witryn i porównywać ogłoszenia między sobą. Drugim miejscem są media społecznościowe, takie jak Facebook. Wystarczy dodać się do grup o odpowiedniej tematyce, i świat ofert pracy z branży IT stoi przed Tobą otworem! Oto kilka grup z ofertami pracy, które mogą być przydatne:

Praca / Staż w IT

Pierwsza praca w IT

Praca w IT dla Stażystów i Juniorów (IT Jobs for Intern/Junior)

Wyżej wymienione sposoby, to te z najczęściej wykorzystywanych. Mało kto jednak wie, że wiele firm szukających programistów zamieszcza ogłoszenia na swoich firmowych stronach. Jeśli zależy Ci na pracy w konkretnej firmie, warto zajrzeć na jej stronę i poszukać zakładki o nazwie “Kariera”. 

Znajomości w IT

Nie zapominaj także o ostatnim, niezwykle silnym, a jednak często pomijanym sposobie – znajomościach! Jeśli znasz jakieś osoby, którym już udało się dostać do tego magicznego świata – warto z tego skorzystać! Popytaj wśród rodziny, czy kumpli ze studiów, czy w ich firmie przypadkiem nie poszukują właśnie specjalistów. Nawet, jeśli w tym momencie nigdzie nie ma takiej okazji, w głowach znajomych pozostanie Twoja prośba, i z pewnością skontaktują się z Tobą, gdy taka rekrutacja się rozpocznie – jest nawet duża szansa, że dowiesz się o tym zanim jeszcze informacja dotrze na rynek pracy.

Firmy chętnie zatrudniają osoby z polecenia – oszczędza to im czas, który rekruterzy musieliby spędzić na poszukiwanie odpowiedniego kandydata. Wiele z nich oferuje nawet tzw. premie rekomendacyjne, więc może się okazać, że na poleceniu Cię skorzystają i Twoi znajomi. Twoja prośba, i z pewnością skontaktują się z Tobą, gdy taka rekrutacja się rozpocznie – jest nawet duża szansa, że dowiesz się o tym zanim jeszcze informacja dotrze na rynek pracy.

Jeśli nie znasz jeszcze nikogo takiego, warto wybrać się na kilka eventów, czy odwiedzić parę miejsc, gdzie możesz zapoznać się z ludźmi z branży. (artykuł o tym, gdzie poznać ludzi z branży już wkrótce na blogu) Nie tylko poszerzysz krąg swoich znajomości, ale także spotkasz ludzi o podobnych zainteresowaniach, oraz może zdobędziesz trochę “inside info”. Wiele ludzi nie docenia mocy networkingu, nie bądź jedną z nich!

Twoja prezencja online

Zwróć uwagę na to, w jaki sposób mówi o Tobie Twoja obecność w internecie. Jeśli pracujesz nad własnymi projektami, i masz się czym pochwalić, GitHub to idealne miejsce na zaprezentowanie swoich umiejętności. Drugim miejscem, które pomoże Ci wyróżnić się z tłumu jest Stack Overflow – popularne forum, gdzie programiści dzielą się swoją wiedzą, wymieniają się poradami i wspierają w rozwiązywaniu najbardziej zawiłych problemów. Wysoka aktywność na tych portalach może okazać się ogromnym atutem, zwłaszcza, jeśli sekcja “Doświadczenie” w Twoim CV świeci jeszcze pustkami. W ten sposób możesz zaprezentować się jako ktoś o dobrze ugruntowanej wiedzy, oraz osoba która nie boi się wyzwań i potrafi znajdować rozwiązania na swoje problemy.

Bardzo przydatne może się okazać konto na Linkedinie. Koniecznie zadbaj o odpowiednią prezencję swojego profilu, zamieść w nim aktualne zdjęcie, uzupełnij jak najdokładniej informacje o sobie, Twoich umiejętnościach i doświadczeniu. Dobrze skrojony profil zwróci uwagę rekruterów, którzy będą chcieli się z Tobą skontaktować. 

Wskazówka: jeśli chcesz otrzymywać wiadomości od rekruterów, możesz zaznaczyć opcję “Powiedz rekruterom, że jesteś otwarty(-a) na nowe możliwości kariery” (Ja  > Ustawienia i prywatność > Prywatność > Preferencje dotyczące poszukiwania pracy)

Linkedin także umożliwia publikację ogłoszeń i ofert pracy. W zakładce “praca” na swoim profilu znajdziesz ogłoszenia, które sugeruje Ci platforma na podstawie Twojego profilu, zainteresowań bądź wyszukiwań.

Bądź cierpliwy

Niezależnie który ze sposobów wybierzesz, pamiętaj aby mimo wszystko uzbroić się w cierpliwość. Na sam początek nie poszukuj oferty idealnej – wyślij zgłoszenie do kilku miejsc, i czekaj na odpowiedź. Warto przejść się na kilka rozmów rekrutacyjnych, nawet jeśli dane miejsce pracy nie dokońca nas interesuje – pomoże Ci to zdobyć doświadczenie w autoprezentacji i oswoi z procesem rekrutacyjnym. Dzięki temu będziesz czuć się pewniej, kiedy uda Ci się odnaleźć “tę jedyną” 😉

Może najpierw staż w IT?

Choć wszechobecne legendy o wysokich zarobkach w IT kuszą, nie warto być zachłannym – szczególnie, jeśli dopiero zaczynasz swoją programistyczną podróż. Na początku szukaj miejsc, gdzie uda Ci się zdobyć doświadczenie, poszerzyć swoje umiejętności i kompetencję. Nie zniechęcaj się, kiedy Twoje pierwsze zarobki nie będą wysokie, weź pod uwagę również staże. Jeśli się sprawdzisz, istnieje duża szansa, że po okresie próbnym zostaniesz już przyjęty na stałe :).  Wraz ze zdobytym doświadczeniem przyjdą i obiecywane świetnie płatne oferty.

Nie przestawaj się doszkalać

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że branża IT jest jedną z najbardziej dynamicznie się rozwijających. Dlatego też każdy, kto chce pozostać w grze, musi dotrzymywać jej tempa. Nawet, jeśli studiujesz, nie osiadaj na laurach – stale poszukuj miejsc i sposobów, aby poszerzać swoje umiejętności. Ucz się nowych rzeczy, bierz udział w szkoleniach. (Z czego najlepiej się szkolić? Artykuł na ten temat już niedługo) Spróbuj także swoich sił w hackatonach, odwiedź parę branżowych eventów. Jeśli uda Ci się zwrócić na siebie uwagę, z pewnością znajdzie się tam ktoś, kto dostrzeże Twój potencjał. Udział w takich wydarzeniach będzie dodatkowym atutem, szczególnie jeśli nie możesz jeszcze pochwalić się doświadczeniem i praktyką. Zwiększy to Twoje szanse na zdobycie zatrudnienia, gdyż staniesz się znacznie atrakcyjniejszym kandydatem.

Trzymamy za Ciebie kciuki!

Praca w branży IT cieszy się rosnącym zainteresowaniem – wielu młodych ludzi wybiera tę ścieżkę kariery, coraz więcej ludzi decyduje się też na przebranżowienie. Mamy nadzieję, że nasz poradnik rozwiał kilka Twoich wątpliwości, oraz pomógł Ci w wybraniu strategii jak wysunąć się przed szereg. Koniecznie sprawdź też oferty pracy na naszej stronie JobsForGeek 😉 Być może za parę lat spotkamy się gdzieś w drodze na szczyt?

 Zachęcamy także do zajrzenia do innych naszych artykułów, oraz życzymy powodzenia!

Opublikowano w IT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *