|   | 

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej w branży IT?

Czy fakt, że rynek pracy w branży IT zmaga się z nieustannym deficytem programistów oznacza, że każdy może zasilić szeregi firm w tym zakresie? Zdecydowanie nie! Weryfikacja jest niezbędnym etapem każdego procesu. 

Jeśli proces tworzenia CV masz już za sobą i odbierasz telefon z zaproszeniem na spotkanie, jesteś już bardzo bliski sukcesu. Podczas rozmowy, wiedza i umiejętności to Twój największy atut. Pamiętaj jednak, że musisz to dobrze zaprezentować przed zespołem rekrutacyjnym. Żeby cały ten proces przebiegł szybko, prosto i przyjemnie, pamiętaj o kilku istotnych kwestiach:

Przypomnij sobie informacje zawarte w ogłoszeniu na które aplikowałeś

Przejrzyj jeszcze raz informacje dotyczące projektu, które zawarte były w ofercie. Przeczytaj także trochę o tym, czym zajmuje się firma, do której zostałeś zaproszony.

Dobrze zaplanuj czas na dojazd

Pamiętaj, że miasta (szczególnie te wielkie) lubią być zakorkowane, a znalezienie miejsca parkingowego to nierzadko nie lada wyzwanie, dlatego też zaplanuj swoją podróż z drobnym zapasem na ewentualne nieprzewidziane zdarzenia – to pozwoli Ci uniknąć początkowego stresu!

Przygotuj się na pytania

Jakie? To zależy! Każda firma ma swój pomysł na przeprowadzenie rozmowy rekrutacyjnej i to od nich zależy jakie informacje będą chcieli od Ciebie uzyskać. Część z nich jest oczywiście podobna niezależnie od firmy, dlatego też przygotuj się na to, że prawdopodobnie będziesz musiał opowiedzieć trochę o swoim doświadczeniu – poprzednich projektach, o technologiach, w jakich pracowałeś dotychczas, pracy w grupie, radzeniu sobie z problemami i sytuacjami stresowymi itp.

A co z weryfikacją techniczną?

To zdecydowanie czas na bardziej szczegółowe pytania! W tym przypadku rozmowa może być jednak poprzedzona testem bądź też zadaniem programistycznym, któremu będziesz musiał stawić czoła.  

Zastanawiasz się jednak co kryje się pod hasłem “bardziej szczegółowe pytania”? Być może ta grupa Ci w tym pomoże? 🙂 

Pytania na rekrutacji w IT 

Pamiętaj, że to rozmowa i Ty też możesz (a nawet powinieneś) zadawać pytania! 🙂

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, niż zostało podane w ogłoszeniu? Nie bój się o to zapytać! Twoje pytania mogą dotyczyć np. godzin pracy, możliwości rozwoju, zakresu obowiązków, ścieżki kariery, możliwości pracy zdalnej… To pozwoli Ci upewnić się, czy ta firma jest tą, w której chciałbyś pracować.

Podejdź do tematu ze spokojem, opanowaniem i pozytywnym nastawieniem

Pamiętaj, że nadmierny stres jest złym doradcą – bądź więc sobą i zrób wszystko co w Twojej mocy, aby wypaść na rozmowie jak najlepiej. Mamy nadzieję, że te wskazówki Ci w tym pomogą!

Procesy rekrutacyjne w różnych firmach masz już za sobą? Podziel się więc z innymi swoimi spostrzeżeniami i wskazówkami! 🙂

Opublikowano w HR, IT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *