|   | 

Jak pozyskać CV dobrego programisty?

Wśród branż, w których panuje “rynek pracownika” IT jest jedną z tych, które zajmują czołową pozycję. Specjaliści działający w tej branży każdego dnia otrzymują propozycje pracy. Jako rekruter stoisz więc przed nie lada wyzwaniem. Podpowiadamy, w jaki sposób pozyskać CV dobrego programisty.

Gdzie szukać kandydatów?

Poszukując osób, które mogłyby być zainteresowane udziałem w prowadzonej przez ciebie rekrutacji warto korzystać z portali społecznościowych. Króluje oczywiście Linkedin, niemniej jednak warto wykorzystać również Facebooka, w szczególności grupy tematyczne związane z branżą IT. Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z pomocy swoich znajomych. Zastanawiasz się pewnie w jaki sposób możesz poszukiwać osób pasujących do twojego profilu kandydata. Odpowiedź na to pytanie jest prosta – bierz udział w dyskusjach, śledź profile osób, które zajmują się programowaniem. Nawet jeśli obecnie nie są zainteresowane wzięciem udziału w rekrutacji – sytuacja na rynku IT jest bardzo dynamiczna, może więc okazać się, że w przyszłości będą zainteresowane zmianą pracy.

Dobrze skonstruuj ogłoszenie o pracę

Przedstawiając ofertę pracy unikaj używania wyrafinowanych, nic nie mówiących zwrotów takich jak “rozwojowe projekty” czy “ambitny zespół”. W IT liczą się konkrety. Dlatego też tworząc ogłoszenie o pracę warto podać jak najwięcej szczegółów dotyczących zakresu obowiązków, ale również oferowanego wynagrodzenia czy dodatkowych profitów. Przedstaw firmę, dla której rekrutujesz, podkreśl jej zalety. Im więcej informacji zamieścisz w ogłoszeniu – tym lepiej. Pamiętaj, że programiści to osoby, które każdego dnia otrzymują wiele ofert pracy. Twoja powinna więc wyróżniać się na ich tle.

Wykorzystaj email

Jeśli poszukujesz dobrego programisty warto stworzyć listę osób, które spełniają twoje oczekiwania. Możesz zrobić to w oparciu o informacje jakie znajdziesz na portalach społecznościowych lub zapytać znajomych/osoby z branży, czy nie znają osób, które spełniałyby twoje kryteria. Po zgromadzeniu listy kontaktów warto wysłać email z ofertą pracy. Pamiętaj, aby znalazły się w nim wszystkie najważniejsze informacje a więc te dotyczące firmy, dla której rekrutujesz oraz opis stanowiska.

Nigdy nie wysyłaj szablonów zbiorczych wiadomości do potencjalnych kandydatów. Zadbaj o to, aby każdy wysłany mail był dostosowany do profilu danego specjalisty biorąc pod uwagę jego umiejętności oraz doświadczenie.  Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jest to osoba, której potrzebujesz a przy tym samym nie wywołasz irytacji u osoby, która każdego dnia otrzymuje oferty pracy niezwiązane ze swoimi umiejętnościami i doświadczeniem.

Nagroda za pomoc w poszukiwaniach

Coraz więcej firm oferuje nagrody finansowe w zamian za pomoc w poszukiwaniach kandydata. Na czym polega to rozwiązanie? To proste. Osoba, która poleci ci programistę, który znajdzie zatrudnienie w firmie, w ramach podziękowań otrzymuje określoną z góry kwotę. Zamieszczając informację o takiej możliwości w ogłoszeniu o pracę zwiększasz szansę na otrzymanie CV od kandydatów, którzy posiadają odpowiednia wiedzę i doświadczenie. Warto więc spytać osób decyzyjnych w firmie, poszukujących pracownika, czy przewidują taką możliwość.

Opublikowano w HR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *