| 

Jak napisać CV do pracy w branży IT? – Wzór CV do pobrania

Szukasz pracy w IT? Chcesz wyróżnić się na tle wszystkich kandydatów? Dobrze napisane CV może okazać się Twoją przepustką do wymarzonej kariery, dlatego warto poświęcić na jego tworzenie odpowiednią ilość czasu.

Tworząc CV musisz pamiętać, że głównym jego przeznaczeniem jest zapewnienie Ci dostania się na rozmowę rekrutacyjną do wybranej firmy. Dlatego ma być ono napisane tak, żeby znalazło się na górze sterty pozostałych CV na biurku rekrutera. Wtedy rekruter zadzwoni do Ciebie jako pierwszego kandydata.

Zacznijmy więc od podstaw

Po pierwsze – dane osobowe i kontaktowe.
Podstawowe elementy które powinno zawierać CV to:
– imię i nazwisko
– dane kontaktowe: numer telefonu i adres e-mail
– miasto (jeśli jesteś otwarty na relokację, warto o tym powiedzieć)

Niby oczywiste, ale paradoksalnie wiele kandydatów już tutaj popełnia pierwsze błędy. Zwróć uwagę, czy dane które zamieszczasz są aktualne. Szczególnie ważnym elementem jest twój numer telefonu, oraz adres e-mail, gdyż ich zadaniem jest umożliwienie rekruterowi nawiązania z Tobą kontaktu. Dodatkowym ułatwieniem dla rekrutera będzie zapisanie Twojego numeru telefonu ze spacjami, czyli w formacie +48 123 456 789.

Psst!.. Tak na marginesie: jesteśmy przekonani, że twój nick jest prze epicki, jednak obawiamy się, że na rekruterze może nie zrobić już aż takiego wrażenia. Dlatego też zanim umieścisz w polu kontaktowym e-mail typu “destroyer_sithow@gmail.com”, zastanów się czy nie lepiej postawić na coś bardziej profesjonalnego 😉

Informacje, które zamieścisz w tzw. stopce, będą pierwszymi, które ujrzy rekruter. Dlatego też dobrym pomysłem jest umieszczenie w niej w pigułce najistotniejszych danych – np. Twój preferowany typ umowy czy Twoja dostępność. Warto umieścić tutaj też Twoją główną technologię, doświadczenie w latach, oraz języki obce, koniecznie z poziomem zaawansowania.

Zadbaj, aby wszystkie te informacje były zapisane wyraźnie, czytelną czcionką. Nie chcemy, aby rekruter musiał przeglądać Twoje CV pod lupą, aby odczytać Twoje dane.

Choć nie jest to obowiązkowe, wielu kandydatów decyduje się na zamieszczenie w CV swojego zdjęcia. Jeśli jesteś jednym z nich, zadbaj, aby było ono odpowiednie. Jeśli masz zamieścić zdjęcie z wakacji, lub w słabej jakości, lepiej z tego zrezygnować.

Kolejnym elementem są Twoje umiejętności.

Pamiętaj, aby nie wymieniać na siłę jak najwięcej – zamieść informacje o technologiach w których czujesz się najpewniej. Przy każdej pozycji zamieść informację o doświadczeniu. Odciążasz w ten sposób rekrutera, który w innym wypadku musiałby sam tę informację obliczyć na podstawie Twojego doświadczenia. Dodatkowo zwróć uwagę, czy wymienione przez Ciebie umiejętności są adekwatne do stanowiska, na które aplikujesz.

Doświadczenie w IT

Nie da się ukryć, iż jest to jeden z najistotniejszych elementów w Twoim CV. Zadbaj, aby w jak najlepszym świetle przedstawić swoje doświadczenie, oraz aby dla rekrutera jasne było, czemu tego typu doświadczenie może okazać się przydatne przy sprawowaniu stanowiska na które aplikujesz. Warto zamieścić krótki opis stanowiska, informację na czym polegały Twoje główne zadania, wymienić podstawowe obowiązki i używane technologie. Przy wymienianiu poszczególnych stanowisk, pamiętaj aby były one ustawione w kolejności odwrotnej niż chronologiczna, aby na samej górze rekruter mógł odnaleźć Twoje ostatnie stanowisko. Podaj nazwę firmy, branżę oraz dokładną nazwę stanowiska i informację o tym, jak długo pełniłeś daną funkcję.

PS. Mitem jest, że Twoje CV powinno zmieścić się na jednej stronie – nierealistycznym jest oczekiwać od specjalisty z wieloletnim doświadczeniem, aby skompresował 10 lat swojej pracy na jednej kartce. Znacznie ważniejsze jest, aby Twoje CV było przejrzyste i czytelne, nie musisz więc na siłę upychać wszystkiego na stronie A4, jeśli kosztem takiego zabiegu ma być zapisanie wszystkiego drobnym maczkiem 😉

Doświadczenia brak? Zobacz Jak znaleźć pierwszą pracę w IT

Następnym elementem, który powinien znaleźć się w Twoim CV to wykształcenie.

Szczególnie, jeśli nie możesz jeszcze pochwalić się żadnym doświadczeniem, Twoje wykształcenie jest istotnym czynnikiem, dlatego też warto, aby zostało odpowiednio wyeksponowane, zwłaszcza, jeśli możesz pochwalić się studiami na uczelni która cieszy się dobrą renomą. Dodatkowym atutem będa także wszelkie ukończone kursy i przebyte szkolenia. Koniecznie pochwal się także wszelkimi osiągnięciami które zdobyłeś w trakcie studiów, a także osobistymi projektami nad którymi pracowałeś. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia w branży, te pozycje mogą znacznie zwiększyć Twoją atrakcyjność jako potencjalnego kandydata, gdyż pokazują Twoją chęć do poszerzania swojej wiedzy i rozwijania swoich umiejętności. Pomoże to rekruterowi dostrzec w Tobie potencjał.

Dodatkowe informacje

Jako dodatek, warto zamieścić w CV informacje o Twoich hobby i zainteresowania, w szczególności jeśli są one powiązane z branżą IT, oraz charakterystyką stanowiska, na które aplikujesz. Z pewnością będzie to odebrane jako dodatkowy atut, oraz pomoże Ci wyróżnić się na tle innych kandydatów. Uważaj jednak, aby zawarte w tym miejscu informacje były zgodne z prawdą. Dobre wrażenie wywołane długą listą ciekawych zainteresowań może szybko prysnąć, gdy okaże się, że w rzeczywistości istnieją one tylko na papierze. Pamiętaj, że jeżdzenie raz do roku na narty z rodziną nie czyni jeszcze z Ciebie zapalonego narciarza, zastanów się więc, zanim wpiszesz w swoje zainteresowania narciarstwo, czy sporty ekstremalne. Jeśli rekruter przyłapie Cię na kłamstwie, zacznie również wątpić w wiarygodność reszty pozycji w Twoim CV.

Postaw się po stronie rekrutera

Tworząc CV musisz  przede wszystkim mieć na uwadze rekrutera – to od niego zależy, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę rekrutacyjną. Im łatwiej będzie rekruterowi odnaleźć w Twoim CV wszystkie istotne dla niego informacje, tym lepiej dla Ciebie.

Szukając idealnego kandydata, rekruterzy przekopują się przez niezliczoną ilość CV dziennie. Jeśli rekruter będzie musiał spędzić za dużo czasu nad odszyfrowywaniem jakiegoś resume, odłoży je na bok i prawdopodobnie już nigdy do niego nie wróci. Szkoda by było przegapić świetną okazję, tylko dlatego, że Twoje CV było zbyt nieczytelne dla rekrutera! Im bardziej ułatwisz rekruterowi jego pracę, tym lepiej zostaniesz przez niego zapamiętany. Oto kilka wskazówek:

  • Pamiętaj aby umieścić klauzulę o ochronie danych osobowych. Bez niej Twoje CV nie będzie mogło być wykorzystane przez rekrutera.
  • Twoje CV ma być łatwe w czytaniu, treściwe i przejrzyste. Unikaj używania jaskrawych kolorów, oraz dziwnych, nieczytelnych czcionek. Tutaj nie warto kusić się na awangardę. Postaw na neutralne odcienie i wybierz jedną z klasycznych czcionek. Pamiętaj też, aby wielkość liter nie była zbyt mała.
  • Miej także na uwadze, że wysłane przez Ciebie CV będzie najprawdopodobniej drukowane. Warto więc przed wysłaniem go do rekrutera samemu je wydrukować, aby sprawdzić jak będzie prezentować się ono na papierze. Może okazać się, że po wydrukowaniu dostrzeżesz kilka poprawek, które inaczej łatwo przeoczyć.

Choć ustawienie tła w innym kolorze może efektownie prezentować się na ekranie komputera, ściana wydrukowanego tuszu będzie wyglądać już mniej estetycznie 😉

Ostatnie wskazówki do CV programisty

  • Unikaj literówek i błędów ortograficznych. Takie wpadki mogą zrujnować całe dobre wrażenie na które pracowałeś, oraz mogą sprawić, że rekruter odbierze Cię jako osobę niedbałą i nieprofesjonalną.
  • Zwróć uwagę na nazwę pliku – zamieść w nim koniecznie swoje imię i nazwisko, a także nazwę stanowiska o które się starasz, np. “CV_Jan_Kowalski_Junior_Java_Developer” – znacznie ułatwi to rekruterowi jego pracę. Nic tak nie irytuje, jak odszukiwanie CV kandydata, spośród setki plików o nazwie “CV” czy “CV_5”.
  • Jeśli masz taką możliwość, daj swoje CV do przeczytania komuś innemu. Osobie o świeżym spojrzeniu łatwiej będzie wyłapać błędy i niedociągnięcia, na które Ty nie zwróciłbyś uwagi. Jak to mówią – co dwie głowy to nie jedna! A trzecia to już smok 😉

Brawo, posiadłeś właśnie tajemną wiedzę pisania CV! Uzbrojony w nasze rady i wskazówki, pozostaje Ci tylko zabrać się do pisania. Aby ułatwić Ci to zadanie, prezentujemy stworzony przez nas szablon, na którym możesz się wzorować 🙂

Pozostaje nam tylko trzymać za Ciebie kciuki, i życzyć powodzenia w znalezieniu pracy w branży IT!

Opublikowano w IT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *