Podcast dla programistów
 | 

Szukasz dobrego podcastu? Jeśli masz programowanie w serduchu – ten na pewno Ci się spodoba

Nie ważne, czy jesteś przerażony ilością CV przypadających na jedną pozycje juniora, czy już doświadczonym leadem – i tak, i tak, Artificial Intelligence Podcast będzie dla Ciebie świetnym repozytorium przydatnych rzeczy. 

Według New York Times, w Stanach prawie 1 na 3 osoby słucha przynajmniej jednego podcastu miesięcznie. Popularność formatu nieustannie rośnie. Czemu? Same konkrety, niezależność tematyczna, zdecentralizowane platformy do publikacji kontentu. Wszystko co wychodzi mediom źle – podcastom wychodzi doskonale. Mamy tu długie rozmowy i wariatów, którzy jarają się tym co robią.

AI Podcast spełnia te wszystkie kryteria. I nie chodzi tutaj wyłącznie o sztuczną inteligencję – jest ona punktem wyjścia do dyskusji o programowaniu, technologii, nauce i człowieku. 

Prowadzi go nerd który może zabić gołymi rękoma.

Trochę specyficzne określenie. Ale serio – jest czarnym pasem w jiu jitsu. Chociaż też możemy zacząć od innej strony. Lex Fridman ma doktorat, jest badaczem sztucznej inteligencji na MIT, i kiedyś pracował w Google. Słuchacze podcastu czasami kpią z tego, że rozmawia jak komputer – i rzeczywiście, brzmi mało ekspresyjnie. Osoba z zewnątrz mogłaby pochopnie stwierdzić – typowy informatyk. Lecz okazuje się, że to ponad miarę dopasowany styl – zapewnia rozmówcy pole do popisu myślenia i pewność, że nikt go przekrzyczy. Ma dwa typy strojów – garnitur dla zdarzeń bardziej istotnych, dżinsy i czarną koszulkę dla mniej.  Mówi, że więcej nie potrzebuje. Od najmniejszych lat był zafascynowany ludzkim umysłem – chciał zostać psychoterapeutą, ale postanowił używać raczej inżynierii, niż pięknych słówek. Nie człowiek, a inspiracja!

Czasem przyda się zmienić perspektywę 

Programowanie to narzędzie. Narzędzie nie może być celem samym w sobie. Natłok korpo relacji i usług B2B zawęża potencjał kodowania. Myślenie abstrakcyjne w pewnym stopniu jest nawet tym, co popycha całość IT do przodu – spytaj dowolnego założyciela startupu. Elementy rzeczywistości są ściśle powiązane między sobą, a dostrzeganie punktów styku robi z dobrego programisty – wyjątkowego. W AI Podcast często powtarza się pewien wątek – znalezienie frameworku w którym funkcjonuje człowiek. Spora część tego obszaru jest terra incognita, co zwykle wywołuje w nas sporą dawkę ciekawości. Bądźmy szczerzy, czy są ludzie którzy nie mają zdania na temat tego czy żyjemy w symulacji komputerowej?

Ludzie, Ludzie, Ludzie 

Elon Musk? Proszę. Ktoś kto w końcu wytłumaczy mechanikę kwantową? Jak najbardziej. Twórca C++? Jeszcze jak

Lex miał zaszczyt gościć całe spektrum intelektu – teoretycy, inżynierowie, biznesmeni. Każdy dla siebie może znaleźć swoją działkę – od czystej rozrywki po rady na wagę złota.

How good is your english?

Tak, podcast jest w języku angielskim. Oczekiwany od informatyka poziom języka cały czas rośnie – za niedługo pracodawca nie będzie się zastanawiał między pracownikiem władającym B2 a C1, lecz C1 a C2. Lepiej wskoczyć do tego pociągu tak wcześniej jak się da. Słuchanie native’ów może być wyzwaniem, tym bardziej że nie są to rozmowy na poziomie great weather isn’t it? Lecz nie zostawia się nas sam na sam z żargonem – za każdym razem gdy padają magiczne słówka – Lex uprzejmie prosi rozmówcę wytłumaczyć o co mu chodzi. To się przekłada na relatywnie niski próg wejścia, a korzyści są niezmierne – zostaje tylko poćwiczyć praktykę.

Rozpisywać się nie ma sensu – lepiej posłuchać. Przed snem, czy w drodze do pracy (pozdrowienia dla tych, komu home office się skończył). Łapcie link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *