|   | 

Czy szkoła programowania to dobry wybór, aby nauczyć się programować?

Szkoły programowania cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Kursy, dzięki którym w ciągu zaledwie kilku miesięcy możemy przygotować się do zawodu, gdzie zarobki nawet kilkukrotnie przewyższają średnią krajową są bardzo kuszącą opcją. Czy jednak na pewno ta forma nauki wystarczy, aby nauczyć się programowania? Co zrobić, aby jak najlepiej przygotować się do tego zawodu programisty znaleźć pierwszą pracę w IT? 

Przeanalizuj swoje indywidualne preferencje

Zanim zdecydujesz się na jakąkolwiek formę nauki programowania, zastanów się dokładnie, w jaki sposób uczysz się najefektywniej. Przede wszystkim postaraj się odpowiedzieć 3 kluczowe pytania:

  1. Preferujesz samodzielną naukę w domu bez niczyjej pomocy czy może wolisz, żeby ktoś Ci wszystko dokładnie wyjaśnił? 
  2. Czy zanim zaczniesz coś robić chcesz uzyskać bardzo szeroką (i ogólną) wiedzę na dany temat czy może wolisz od razu zacząć działać i tworzyć projekt, ucząc się na własnych błędach?
  3. Czy chcesz zdobyć wiedzę o samym programowaniu czy zależy Ci również o dobrym przygotowanu do pracy, dzięki poznaniu jej specyfiki oraz tego, jak wygląda ona na codzień?

Jeżeli we wszystkich z tych pytań wybrałbyś drugą opcję – szkoła programowania to najprawdopodobniej coś dla Ciebie. Dzięki pomocy mentora-praktyka, uzyskasz wiedzę z pierwszej ręki nie tylko na temat samego programowania, ale także tego, jak wygląda codzienna praca w zespole IT. Jest to tak naprawdę połączenie nauki w domu z ogromnym wsparciem doświadczonego specjalisty, który chętnie służy pomocą w razie jakichkolwiek problemów czy wątpliwości. 

Warto też dodać, że nauka w szkole programowania znacznie różni się od tego, co czeka Cię na studiach. Przykładowo w IT-Academy aż 80% czasu zajęć przeznaczamy na praktykę, czyli samodzielne pisanie kodu, a zaledwie 20% to niezbędna i ograniczona do absolutnego minimum wiedza teoretyczna. Dzięki takiemu rozłożeniu jesteśmy w stanie w jak najkrótszym czasie przygotować naszych kursantów do pierwszej pracy w IT.

Pamiętaj o języku angielskim

Mówiąc o pracy w IT, należy wręcz wspomnieć, że niezwykle ważną umiejętnością jest tu znajomość języka angielskiego. To właśnie w tym języku pisane są nie tylko komendy w kodzie, ale także dokumentacja, opisy narzędzi i wiele innych. Praca w IT bez tej umiejętności jest co prawda możliwa, ale bardzo trudna. Co więcej, znając angielski masz większe szanse znalezienia idealnej pracy dla siebie, ponieważ nie musisz się ograniczać do poszukiwania w jednym konkretnym mieście czy nawet kraju. 

Jeżeli zależy Ci na jak najszybszym przygotowaniu do zawodu – postaw zarówno na naukę programowania, jak i języka angielskiego. Jak to zrobić? Wybieraj kusy online z anglojęzycznych źródeł, czytaj poradniki po angielsku, a jeśli zdecydujesz się na kurs w szkole programowania – wybierz miejsce, w którym zajęcia odbywają się własnie w tym języku.

Czy kilka miesięcy wystarczy, aby nauczyć się programowania?

To pytanie często zadają sobie osoby, które chcą przygotować się do zawodu programisty wybierając kurs online czy też w szkole programowania. Nie ma na niej jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ tak naprawdę wszystko zależy od Twojego zaangażowania. Jeżeli jesteś w stanie poza samym kursem poświęcać nawet kilkanaście godzin w tygodniu na samodzielną naukę – będziesz w stanie nauczyć się podstaw programowania nawet w 3-4 miesiące. 

Dużo zależy również od tego, na jaki kurs się zdecydujesz i jaką masz motywację. Pamiętaj, że przykładowo kurs Java jest znacznie bardziej wymagający niż kurs na testera programowania. Zastanów się, czy IT to naprawdę coś, co chcesz w życiu robić i czy jesteś gotowy na wiele godzin ciężkiej pracy. 

Nauka programowania wymaga wiele wysiłku i zaangażowania. Jeżeli zależy Ci na szybkim zdobyciu praktycznej wiedzy, wsparciu mentorów, a do tego jesteś bardzo zmotywowany i dasz radę uczyć się samodzielnie poza zajęciami w szkole programowania – kurs to z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Zawód marzeń jest na wyciągnięcie ręki.

Opublikowano w IT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *