|   |   | 

Bitcoin – praca i kariera

Czy zgodzisz się z tym, że programista nie ma trudności ze znalezieniem pracy? Czy słyszałeś, iż ich zarobki wielokrotnie przewyższają średnią krajową? A czy twierdzenia te są zawsze prawdą???

Programiści są poszukiwani i potem dobrze wynagradzani, aczkolwiek musi zostać spełniony jeden warunek. Na ich umiejętności na rynku musi być popyt. Specjalista od Turbo Pascla czy Cobola też znajdzie pracę, ale jego zadaniem będzie utrzymanie sprawności istniejącego oprogramowania. Trudno w przypadku takiej pracy mówić o przyszłościowej ścieżce kariery.

Technologii i języków programowania jest wiele. Które wybrać, aby zainwestowany w ich poznanie czas procentował jak najlepiej?

A może Bitcoin?

W mediach często pojawia się hasło „Bitcoin”. Jest on znaną kryptowalutą, lecz to zaledwie jedno z zastosowań technologii zwanej Blockchain. Do czego ona jeszcze służy? Blockchain jest przeznaczony do zapisywania, przechowywania oraz udostępniania kontrolowanego informacji o transakcjach zawartych z wykorzystaniem sieci Internet. Utrwalone w nim dane są dostępne tylko dla stron transakcji.

Czy Blockchain można zafałszować?

W epoce dokumentów papierowych sposobem na zachowanie ich w tajemnicy oraz uchronieniem przed fałszowaniem było sporządzanie określonej liczby numerowanych egzemplarzy i trzymanie w sejfach.

Im więcej istniało kopii, tym trudniej było je upilnować. Z drugiej zaś strony jeżeli były przechowywane w różnych miejscach, prawdopodobieństwo utraty w razie pożaru, wybuchu czy powodzi malało. System ten miał wady i zalety, ale poufność nagle została zagrożona, gdy upowszechniły się miniaturowe aparaty fotograficzne np. wbudowane w oprawki okularów, długopis.

Inna filozofia leży u podwalin Blockchain. Dane w postaci cyfrowej nie znajdują się w jednym miejscu ale są rozproszone w sieci peer-to-peer. W efekcie istnieje wiele identycznych kopii informacji. Gdy jedna z nich zostanie zmieniona lub uszkodzona, wówczas dane zostaną odzyskane i skorygowane na podstawie większości identycznych kopii. Na nic też nie zda się poszukiwanie i kradzież komputera centralnego. W Blockchain nie ma czegoś takiego. 

Jeżeli każdy ma dostęp do Blockchain, to co to jest za tajemnica? Dostęp rzeczywiście ma każdy użytkownik Internetu. Zapisywać i odczytywać może tylko transakcje własne. Blockchain kodowany jest za pomocą algorytmu kryptograficznego. Czy jest możliwe jego złamanie? Tak, ale bardzo zależy od technologii kryptograficznej. Sposób zabezpieczeń trzeba będzie zmodyfikować, gdy realne będzie upowszechnienie się komputerów o znacznie większej mocy obliczeniowej (np. kwantowych). Będzie tutaj zajęcie dla ludzi mających wiedzę z zakresu kryptografii i informatyki.

Co zmieni Blockchain, czyli perspektywy dla ciebie

Co można notować w Blockchain? Wszystkie operacje, w których występują dwie strony transakcji np.:

  • sprzedaż energii odbiorcom stacjonarnym i pojazdom elektrycznym,
  • obrót prawami własności (sprzedaż nieruchomości),
  • przelewy walutowe, wydatkowanie środków publicznych i dotacji, płacenie podatków i składek,
  • e-maile (nie będzie możliwości antydatowania, fałszowania),
  • telemedycyna,
  • zdalne sterowanie aparaturą medyczną, automatyką przemysłową i inteligentnymi domami,
  • ewidencja czasu pracy ludzi i urządzeń,
  • sprzedaż usług (np. biletów lotniczych, noclegów, ubezpieczeń, abonamentów medycznych).

System skazany na sukces?

Uświadomienie sobie możliwości jakie daje Blockchain wskazuje na to, że czeka nas kolejna cyfrowa rewolucja!

Wykonywane z jego użyciem operacje mogą odbywać się poza wieloma szacownymi instytucjami. Co to spowoduje?

Operacje finansowe nie będą tak łatwe do kontrolowania jak przelewy tradycyjne czy płatności kartami…

Firmy marketingowe będa musiały w inny sposób pozyskiwac dane o klientach…

Głosowania będą szybkie, transparentne i niezaprzeczalne…

Banki oraz notariusze zaczną tracić klientów…

Ze zmianami można walczyć np. drogą legislacyjną lub przeorganizować swój model działania, aby doszło do synergiii z nimi.

Czy jakaś droga już została wybrana?

Tak!

W 2014 roku Microsoft ogłosił akceptowanie w płatności w Bitcoinach.

W 2015 powołano do życia konsorcjum stawiające sobie za cel rozwijanie technologii Blockchain. Jego członkami są np. Bank of America, Citi, HSBC czy ING.

W 2016 roku bank Citi ujawnił, że dysponuje krypto-walutą o nazwie Citicoin. 

Czy myślisz, że warto zaufać sondażom potentatów i zdobyć umiejętności niezbędne do wykorzystania Blockchain?

Opublikowano w IT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *