|   | 

Alfabet początkującego programisty, czyli branża IT od A do Z

Dopiero uczysz się programować lub myślisz o zostaniu programistą? Branża IT na początku może wydawać się nieznanym kosmosem. Jednak zyskuje przy bliższym poznaniu, a nawet wciąga na dobre niczym czarna dziura. Niejedni już przekonali się, że programowanie daje niesamowitą satysfakcję, a obecnie zaczyna być podstawową umiejętnością.

Za kilka lat każdemu  z nas przydadzą się kompetencje z zakresu nowych technologii. Nawet podstawowa znajomość zagadnień z zakresu programowania może być wówczas zbawienna. Przed Tobą mała ściąga, która pomoże zorientować się w branży IT. Przebrniemy przez cały alfabet, od A do Z, aby zaznajomić się z podstawowymi terminami i ciekawymi zagadnieniami.

A jak awans

Jeszcze kilkanaście lat temu na awans w branży IT czekało się 11 lat. Obecnie średni czas, po jakim programista zyskuje tytuł seniorski, to 3,79 roku. Biorąc pod uwagę poszczególne języki programowania specjaliści JavaScript na stanowisko seniora awansują średnio po 3,57 roku, PHP 3,98 roku, a Javy 4,04 roku (badania własne szkoły programowania online Kodilla.com). Oczywiście w żadnej branży awans nie przychodzi tak po prostu – trzeba pracować nad swoimi umiejętnościami, kwalifikacjami technicznymi, ale i kompetencjami miękkimi. Jednak porównując IT do innych dziedzin, tutaj ścieżka kariery rozwija się bardzo szybko.

B jak bootcamp programistyczny

W wielkim skrócie: bootcamp to bardzo intensywne szkolenie, którego celem jest zmiana zawodu. Nazwa wzięła się od angielskiego określenia na obóz treningowy dla rekrutów – krótki, ale trudny wytrzymałościowo i kondycyjnie. Uczestnicy, którzy go przeszli, otrzymywali etat w amerykańskiej armii. Ze względu właśnie na intensywność i krótki czas trwania, bootcampem nazywamy również szkolenia programistyczne, które umożliwiają przebranżowienie się na programistę. 

C jak CV

Pomimo legend krążących wokół tego, jak programiści sami otrzymują oferty pracy w mediach społecznościowych – CV nadal jest podstawą ubiegania się o pracę. Szczególnie dla juniorów dobrze napisane Curriculum Vitae to szansa na uwypuklenie swoich umiejętności. Brak doświadczenia nie przekreśla kariery w branży IT, ale pochwal się tym, co już potrafisz, pokaż swoje projekty i wykaż chęć uczenia się. W CV zawrzyj dane osobowe i kontaktowe, krótkie podsumowanie “o mnie”, umiejętności techniczne, szkolenia/kursy/certyfikaty, wykształcenie (ostatnią ukończoną szkołę), poziom znajomości języków obcych (od A1 do C2), doświadczenie zawodowe (jeśli posiadasz), zainteresowania. Front-endowcy powinni zwrócić uwagę na wygląd dokumentu, wykazanie kreatywności jest mile widziane.

D jak dobre praktyki programisty

Już stawiając pierwsze kroki jako programista, powinieneś dostosować się do dobrych praktyk kodowania i wzorców projektowych. Przede wszystkim kod musi być czytelny. Używaj tabulatorów tak, aby od razu było widać, która funkcja jest zagnieżdżona w której, pisz proste i zwięzłe komentarze i nigdy nie zakładaj, że już nie wrócisz do tego kodu. Analizuj go na bieżąco i zrób wszystko, aby inny programista potrafił się w nim odnaleźć. W przyszłości sobie za to podziękujesz 🙂

F jak front-end

Popularną specjalizacją wybieraną przez juniorów jest front-end. W skrócie front-end developer to programista JavaScript. Aby zrozumieć na czym polega jego praca, należy poznać podział na front-end i back-end. Back-end to wszystko to, czego nie widać na stronie internetowej, np. panel administracyjny i cała struktura strony www. Z kolei front-end to wszystko to, co widzi użytkownik, gdy wpisze adres strony internetowej i kliknie enter, np. menu, czy zdjęcia. Front-end developer odpowiada właśnie za wygląd i zachowanie strony internetowej. 

G jak GitHub

To platforma do udostępniania projektów i ich kontrolowania za pomocą Git-a (systemu kontroli wersji). Brzmi skomplikowanie, ale to tak naprawdę miejsce, w którym możesz podzielić się swoim kodem z innymi. Dla junior programistów GitHub powinien być podstawą – tutaj trzymaj wszystkie swoje projekty, a link do swojego konta podawaj rekruterom i innym programistom, gdy tylko chcesz się nimi pochwalić. Możesz również brać udział w projektach innych osób bez nadpisywania zmian, a historia Twojej aktywności w projektach open będzie widoczna publicznie.

H jak HTML

Czyli podstawy programowania. Każdy junior programista zaczyna właśnie od nauki HTML-a i budowania swojej pierwszej, prostej strony internetowej. Skrót HTML oznacza Hypertext Markup Language – czyli hipertekstowy język znaczników. A bardziej „po polsku” – chodzi o język oparty o hiperłącza. Odpowiada on za strukturę strony, czyli tytuł, menu, treść, stopkę. Tak powstaje szablon strony internetowej. Następny krok to CSS, który odpowiada za style strony, czyli to, jak strona wygląda i wybór technologii, w której chcesz się specjalizować.

I jak IT

Najczęściej pojawiającym się pytaniem od juniorów jest “Czy w branży IT znajdzie się jeszcze dla mnie miejsce?” Odpowiedź brzmi: tak, ale musisz przygotować się na wzmożony wysiłek, wykazać się cierpliwością i konsekwencją. Z raportu firmy rekrutacyjnej Ranstad wynika, że 

w ciągu ostatnich 10 lat zapotrzebowanie na programistów stale rosło i ten trend utrzyma się na pewno przez następne 2 lata. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej również potwierdza, że programista to zawód deficytowy. Zatem praca dla junior developerów jest, ale na pewno trzeba się o nią postarać, a będąc już na etacie wciąż doskonalić swoje umiejętności i uczyć się nowych rzeczy – tylko ten sposób otwiera drzwi do awansu na mid i senior programistę.

J jak Java

Według wielu branżowych zestawień (TIOBE Index, PYPL, Teamquest) Java to najpopularniejszy język programowania, a koderzy specjalizujący się w Javie należą do najlepiej opłacanych programistów. Dzięki uniwersalności tego języka jest on wykorzystywany przez takie firmy jak Google, Slack, Amazon czy LinkedIn. W Javie tworzy się aplikacje bankowe, skomplikowane systemy, ale też jest to domyślny język w procesie tworzenia aplikacji dla systemu Android. Dlatego też Java Developerzy są jednymi z najbardziej pożądanych specjalistów przez pracodawców. Jeśli myślisz o zmianie zawodu, to nauczenie się tworzenia aplikacji w Javie może pomóc Ci w zdobyciu lepiej płatnej pracy. Javy da się nauczyć od zera, nie jest to łatwa droga, ale zdecydowanie warta poświęcenia. 

K jak kompilator

To program, który sprawdza kod pod kątem błędów w pisowni słów kluczowych, obecności niedozwolonych znaków, błędów składniowych języka, a następnie sprawdza poprawność typów, użytych instrukcji i nazw. To dzięki kompilatorowi unikniesz literówek, niedomkniętych nawiasów, dowiesz się o braku średnika.

L jak LinkedIn

Ze statystyk wynika, że każdego miesiąca ponad 10 mln pracodawców publikuje na LinkedIn 7,5 mln ogłoszeń o pracę. To przydatne narzędzie nie tylko dla rekruterów, ale także osób, które szukają nowej posady. Jako junior programista warto budować w tym miejscu sieć kontaktów, zachęcać do rekomendacji, dodawać swoje projekty. Profil na LinkedIn powinien być uzupełnieniem CV, w którym znajdują się tylko podstawowe, niezbędne informacje. Wielu rekruterów lub pracodawców preferuje krótką rozmowę na czacie zanim zaprosi kandydata do oficjalnej rekrutacji.

M jak mentor

W nauce programowania ważny jest ciągły rozwój. A najlepiej ćwiczyć swoje umiejętności w praktyce, czyli kodując. Żeby nie być jak te osoby, które rezygnują w trakcie samodzielnej nauki, poszukaj nauczyciela – mentora, który na początku poprowadzi Cię przez tę drogę, wskaże czego warto się uczyć, pokaże błędy. Może to być Twój brat, znajomy, kolega z pracy, czy mentor na bootcampie. Taka pomoc to gwarancja, że nie utkniesz w jednym miejscu, a zachowasz ciągłość nauki i motywację.

N jak nauka programowania

Nawet jeśli już jesteś junior programistą, to dobrze wiesz, że w tym zawodzie nauka nigdy się nie kończy. Jak uczyć się, aby piąć się po szczeblach kariery developera? Najlepiej sprawdza się udział w projektach open, oglądanie branżowych webinarów, bycie na bieżąco z nowościami i po prostu – kodowanie. Podglądaj lepszych od siebie, pytaj doświadczonych programistów o szczegóły kodu i rób własne projekty. Kluczem do sukcesu jest nauka przez praktykę.

P jak praca zdalna

Wielu początkujących programistów marzy o pracy zdalnej. Laptop na kolanach, piękna plaża, słoneczny dzień i praca online – czy to możliwe? Akurat w branży IT rzeczywiście praca z domu to nic nadzwyczajnego, home office, zdalne piątki – to norma w międzynarodowych korporacjach, jak i start-upach. Jednak całkowicie zdalna praca jest zarezerwowana raczej dla senior programistów i freelancerów. Jeżeli Twoim celem jest praca z domu, najpierw ucz się, zdobywaj doświadczenie, a później próbuj swoich sił w rekrutacji na takie stanowiska.

R jak React

To biblioteka języka programowania JavaScript, która wykorzystywana jest do tworzenia interfejsów graficznych aplikacji internetowych. Mówiąc najprościej to “nakładka” dla JavaScriptu, dzięki której można bezpośrednio wstawiać do kodu elementy języka HTML. React zyskuje na popularności wśród front-endowców i często zastępuje framework Angular.

S jak Scrum

Jest duże prawdopodobieństwo, że jako programista będziesz pracować z metodą Scrum. Zespół Developerski wraz z Product Ownerem i Scrum Masterem spotykają się na tzw. Sprintach, w czasie których omawiane są nowe funkcjonalności, określany jest cel i lista czynności niezbędnych do osiągnięcia wyznaczonego celu. Po zakończeniu Sprintu przychodzi czas na Sprint Review i Sprint Retrospektive, czyli analizę i podsumowanie. Dzięki tej technice porządkuje się procesy podczas pracy nad projektem, poprawia się komunikacja i praca zespołowa firmy.

T jak test predyspozycji 

Jak już wspomniałam, naukę programowania zaczyna się od HTML-a i CSS-a. Ale co dalej? Jaką ścieżkę kariery wybrać? Front-end, Java, Web Developer? A może tester oprogramowania? To trudna decyzja, w której może pomóc darmowy test predyspozycji. Sprawdź się czy nadajesz się na programistę i w czym poradzisz sobie najlepiej. Test składa się z 15-30 pytań i nie zajmie więcej niż 15 min.

W jak Web Developer

To programista, który łączy w sobie profesję Front-end Developera i Back-end Developera. Taki specjalista tworzy głównie strony www i aplikacje internetowe. Do najbardziej podstawowych technologii, które musi znać należą HTML, CSS, JavaScript, React i Node.js. Web Developerzy są chętnie zatrudniani, ponieważ zajmują się nie tylko wizualna stroną witryny, ale również programistycznym zapleczem i diagnostyką błędów.

Z jak zarobki

O zarobkach programistów można mówić wiele. Ten temat wciąż budzi kontrowersje. Przede wszystkim wysokość wynagrodzeń zależy od doświadczenia. Według serwisu wynagrodzenia.pl najmniej zarabiają juniorzy – 5.500 zł brutto/m-c, mid 6.970 zł brutto/m-c, a seniorzy od 9.870 zł brutto/m-c. Biorąc pod uwagę technologię, najlepiej opłacani są Java Developerzy – średnio 13.500 zł brutto/m-c, na całkiem niezłą pensję mogą liczyć również specjaliści od JavaScript – 12.500 zł brutto/m-c. Są to średnie stawki miesięczne na umowie o pracę.

Autor: Paulina Baszak

Opublikowano w IT

One thought on “Alfabet początkującego programisty, czyli branża IT od A do Z

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *