|   |   | 

6 narzędzi ułatwiających pracę zdalną Rekrutera

Cześć wszystkim !

Zgaduję, że podczas czytania mojego krótkiego artykułu, pijecie kawę i jesteście w domu na pracy zdalnej, zgadza się ? Jeśli tak, to świetnie się składa, bo ja dzisiaj w tym temacie.

Nazywam się Filip i pracuję jako rekruter w jednej z warszawskich agencji pracy. Po godzinach działam w charakterze podcastera, rozmawiając z ciekawymi ludźmi na tematy stricte HR-owe. Dziś mam wielką przyjemność, aby napisać kilka zdań o pracy zdalnej rekrutera oraz o narzędziach, które według mnie podnoszą jej efektywność i jakość.

Obraz zawierający wewnątrz, stół, okno, siedzi

Opis wygenerowany automatycznie

Tajemnicą nie jest, że większość firm w obliczu epidemii COVID-19 wyposaża swoich pracowników w sprzęt (laptopy) i zezwala na przeniesienie miejsca wykonywania pracy do domu, niejednokrotnie sugerując pomoc w przewiezieniu sprzętu potrzebnego do realizacji obowiązków.

Dla jednych jest to zupełna nowość (zarówno dla pracownika, jak i dla przedsiębiorstwa), inni natomiast przyzwyczajeni są do takiego charakteru pracy.

Chciałbym, żebyśmy mieli pewność. Popieram to działanie i zachęcam firmy, które jeszcze tego nie zrobiły, do podjęcia tej decyzji!

Jednak pracowanie zdalne ma swoje minusy. Jakie ? Czekajcie, zaraz Wam napiszę, ale najpierw pogłaszczę kota, zjem kanapkę i zobaczę czy pozycja serka homogenizowanego nie zmieniła się w lodówce od czasu, kiedy zaglądałem tam ostatnio (5 minut temu). Swoją drogą, wiecie, że serek homogenizowany ma w swoim składzie …

Oczywiście żartuje, ale pracując zdalnie mamy poczucie, że dekoncentrujemy się bardziej i częściej.

Czy rzeczywiście tak jest? Myślę, że nie. Czy, gdy jesteśmy w pracy, nie interesuje nas, co wywołuje te śmiechy, które dochodzą z działu obok? Nie chce nam się częściej pić albo sprawdzić, czy kurier, który właśnie przyszedł, nie przyniósł przypadkiem czegoś dla Nas, pomimo że niczego nie zamawialiśmy ?

Myślę, że gdybyśmy solidnie się zastanowili i odpowiedzieli sobie na te pytania, nasze wnioski byłyby podobne.

Chciałbym przekonać Was, że niezależnie od tego, czy nasze obowiązki wykonujemy przy biurku w biurowcu pełnym ludzi i owocowego wtorku. Czy też w domu, przy własnym stole w kapciach z Zakopanego i świeżo zaparzonej kawie z dripa, zawsze możemy i powinniśmy być profesjonalni.
Poniżej chciałbym przedstawić darmowe oraz płatne narzędzia, które mogą przypaść do gustu i pomóc uporządkować dzień niejednemu rekruterowi.

JobsForGeek

Narzędzie numer jeden każdego rekrutera, od lat pozostaje bez zmian. Są nim portale z ogłoszeniami o pracę. Osoby rekrutujące w branży IT – chciałbym zaproponować Wam, właśnie JobsForGeek. 

Dlaczego JobsForGeek? Przede wszystkim dlatego, że starają się rozwijać, równocześnie z rozwojem rynku, obserwując aktualną sytuację i wyciągając wnioski, wprowadzają ulepszenia i aktualizacje swojego systemu. Została stworzona opcja dodawania ogłoszeń z wyszczególnieniem „pracy zdalnej”, „częściowej pracy zdalnej”, co obecnie jest jedną z ważniejszych kwestii dla kandydatów. Co jeszcze? Zamieniono obszerne opisowe ogłoszenia czytelną charakterystyką oferty, z konkretnie wyszczególnionymi danymi. Szeroki wybór filtrów pozwoli kandydatowi lepiej dopasować ofertę pod swoje doświadczenie i umiejętności, a to z kolei przełoży się na bardziej trafne aplikacje.

Dodatkowo miałem okazję poznać kilka osób z JFG i są to ludzie, którzy zawsze służą pomocą i pozytywnym nastawieniem, dlatego współpraca z nimi to czysta przyjemność.

Jeśli posiadacie ograniczony budżet na ogłoszenia, porządnie zastanówcie się nad ofertą w/w portalu.

Google Calendar 

Zapewne wśród Was jest duża część osób kochająca zapisywać swoje notatki, plany, spotkania w fizycznym kalendarzu – doskonale Was rozumiem, też preferuje wersję papierową, ale w przypadku pracy i wielu ważnych i dynamicznie zmieniających się planów, postanowiłem zaufać najprostszej z możliwych aplikacji. 

Kalendarz Google umożliwia szybkie planowanie spotkań i wydarzeń, grupowanie ich w odpowiednie kategorie oraz dopisywanie notatek. Dodatkowo, pozwala na synchronizację wszystkich urządzeń, przypominając o najważniejszych aktywnościach w ciągu dnia na dowolnie wybranym urządzaniu.

Jeśli pracujesz w zespole, Google posiada funkcję “dzielenia” się swoim planem dnia, dzięki czemu udostępnianie swojego harmonogramu TeamLeaderowi lub pozostałym członkom zespołu jest łatwe i nie zajmuje dużo czasu, a dodatkowo umożliwia innym zapraszanie Cię do wspólnych wydarzeń/aktywności.

Asana
Asana jest platformą do kompleksowego zarządzania projektami, oferująca dużo większą funkcjonalność od podobnych narzędzi, skupiających swoją działalność we wcześniej wspomnianym ZP.

Platforma oferuje nam możliwość korzystania z niej zarówno poprzez aplikację mobilną, jak i na sprzętach komputerowych (połączenia sieciowe), a wszystkie działania są synchronizowane w czasie rzeczywistym. Wartym podkreślenia jest również fakt, że aplikacja sprawdzi się zarówno dla kilku osobowego zespołu, jak i 1 osoby, chcącej lepiej planować swoje działania.

Bardzo przyjazny w obsłudze panel, pomaga ustalać i przypisywać zadania do konkretnych osób, umieszczać pliki (np. raporty excel), określać ramy czasowe wykonania konkretnych czynności.
W rekrutacji idealnie sprawdza się przy dużej ilości projektów – do zapisywania kandydatów i przypisywania ich do konkretnego etapu (np. do weryfikacji, rekomendowany, zaproszony do 2 etapu, zaakceptowany). Jeśli prowadzicie rekrutacje do różnych sektorów/branż, świetną pomocą jest oznaczanie zadań hashtagami, które później ułatwiają znalezienie konkretnie szukanych fraz. 

Pocket

Nie wiem, czy problem jest we mnie, czy wszyscy rekruterzy mają podobnie, ale najzwyczajniej w świecie ZAPOMINAM o mniej ważnych (aczkolwiek ciekawych) informacjach i artykułach znalezionych przypadkiem w internecie i odłożonych do przeczytania na później.
Na szczęście z ratunkiem przychodzi narzędzie zwane Pocket – aplikacja pozwalająca dwoma kliknięciami myszy, zapisać stronę www na “potem” i wrócić do niej wtedy, kiedy będziemy mieli luźniejszą chwilę. Oczywiście, jak na dobrą aplikację przystało, można ją synchronizować z różnymi urządzeniami. Ogromnie polecam !

Google Hangouts 

Nie mogło zabraknąć kolejnej pozycji od Google – bo moim zdaniem, prostota jest kluczem!

Hangouts możemy również zsynchronizować na wszystkich urządzaniach, co daje nam możliwość prowadzenia rozmów w każdym miejscy gdzie mamy dostęp do telefonu, tabletu czy laptopa, a dodatkowo w czasie rzeczywistym aktualizuje status rozmowy (czatu) na każdym z nich.
Aplikacja umożliwia prowadzenie wideorozmów rekrutacyjnych, wraz z wcześniejszym ustaleniem terminu i zaproszeniem kandydata do rozmowy poprzez wiadmości e-mail.  

ZapraszamNaRozmowe.pl

Polski StartUp “Zapraszam Na Rozmowę” stworzył platformę, przekonującą pracodawców, że człowiek, to nie kartka papieru, a aby go poznać, trzeba pozwolić opowiedzieć mu jego własną historię.

Jak działa aplikacja? Tworzysz swoje konto rekrutera, następnie tworzysz pytania (lub wybierasz dostępne z bazy) i udostępniasz zaproszenie kandydatom.

Każdy z aplikujących, przesyła odpowiedzi na zadane pytania w formie video, a Ty samodzielnie lub z innymi dokonujesz selekcji kandydatów, zapraszając do drugiego etapu jedynie tych najbardziej pasujących na dane stanowisko. 


ChallengeRocket

Jesteś rekruterem technicznym, ale pracując zdalnie, nie masz możliwości poprosić działu IT o przygotowanie, a następnie sprawdzenie testu dla kandydatów technicznych? A może firma, w której pracujesz, nie posiada jeszcze osoby z takimi kwalifikacjami?

ChallengeRocket, czyli platforma oferująca ogromną liczbę testów sprawdzających umiejętności programowania i rozwiązywania caseów technicznych zrobi to za Ciebie – udostępnij link do konkretnego zadania kandydatowi i poczekaj na ocenę jego wyników. Następnie porównaj wyniki z testu technicznego oraz wywiadu i wybierz najlepszego z kandydatów. 

Praca rekrutera wiąże się ze stałym poszerzaniem wiedzy, śledzeniem aktualności oraz chęcią rozwoju, ale to już wiecie, czytając np. ten wpis.
Chciałbym Was zachęcić do częstego odwiedzania bloga JobsForGeek, czasopisma Magazyn Rekruter, The Harvard Business Review oraz do słuchania podcastów tematycznych tj. Raczkuję w HaeRach, HR UP, Recruiting Brainfood.

Mam nadzieję, że propozycje, które przedstawiłem, będą dla Was pomocą w odnalezieniu się w sytuacji, w której obecnie się znajdujemy. Pamiętajmy jednak, że są to jedynie narzędzia, umożliwiające nam lepsze i efektywniejsze wykonywanie naszej pracy, lecz nie wykonają za nas obowiązków. Powodzenia w stawianiu czoła kolejnym zawodowym wyzwaniom i mam nadzieję, że usłyszymy się niebawem.  

Opublikowano w HR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *